Najpomembneje je pravočasno prepoznati povečano tveganje za razjedo. Vsakemu bolniku s sladkorno boleznijo bi morali v ambulanti pregledovati stopala, saj le tako lahko dovolj zgodaj ugotovimo povečano tveganje za nastanek razjede na stopalu.
Prepoznati je treba okvaro živcev stopala, oceniti prekrvitev stopala ter opaziti druge spremembe, npr. zadebeljeno poroženelo kožo, deformirane nohte, deformacijo stopala.
Okvara živcev: okvaro živcev najlažje prepoznamo po neobčutljivosti na dotik. Bolnik lahko to ugotovi že sam s tem, da se prstov in stopala dotakne s kosmom vate. Če tega ne čuti, pomeni, da je nekaj narobe z občutljivostjo njegovega stopala. V takšnem primeru je najbolje, da bolnik na to opozori zdravnika, ki lahko preizkusi občutljivost s tanko prožno nitko na držalu (Semmes-Weinsteinov monofilament).
Slaba prekrvitev: na slabo prekrvitev lahko bolnik posumi, če so njegova stopala hladna oz. ga pogosto zebe v noge. Vendar hladne noge niso vedno znak slabe prekrvitve, lahko so tudi znak okvare živcev.
Pri nekaterih bolnikih se po določeni prehojeni razdalji pojavi bolečina v mečih in stegnih, ki mine po kratkem počitku. Koža na stopalih je hladna, lahko je višnjeve barve, je suha in se lušči, nohti pa so zadebeljeni in deformirani. Kadar bolnik opazi takšne spremembe, mora prav tako opozoriti nanje zdravnika, saj je potreben natančen pregled in ustrezno zdravljenje.
Zadebeljena poroženela koža: nastaja na mestih prevelikih pritiskov pri hoji.
Kako ravnati?
Za lažji pregled stopala lahko uporabimo zrcalo. Če opazimo kakršnokoli spremembo, na to opozorimo svojega zdravnika. Pazimo, da so stopala vedno čista, suha, voljna, zavarovana, topla in brez poškodb.
Kaj je treba storiti vsak dan?
- Stopala naj bodo vedno čista: noge si umivamo s tekočo mlačno vodo in blagim milom. Če je na stopalu rana, je treba pri umivanju posebej paziti, da voda odteka stran od nje.
- Stopala naj bodo suha, še posebej med prsti.
- Stopala lahko namažemo z nevtralno vlažilno kremo, vendar ne med prsti.
- Stopala naj bodo pred zunanjimi vplivi zavarovana z nogavicami in udobnimi čevlji.
- Stopala naj bodo topla.
- Izogibati se je treba poškodbam pri striženju nohtov.
- Ne hodite bosi: osebe z oslabelim občutkom za dotik naj raje ne hodijo bose, saj se lahko poškodujejo na ostrem kamnu ali kakem drugem ostrem predmetu.
- Vsakodnevni pregled, najbolje zvečer. Pri pregledu moramo biti posebej pozorni na …
- temperaturo stopala
- obliko stopala; ne sme biti nobenih oteklin ali deformacij prstov,
- bolečino na pritisk s prsti kjerkoli na stopalu,
- barvo kože, ki mora biti rožnata, ne pa pordela, višnjevo modrikasta ali bela,
- rane, žulji, kakršnekoli razpoke, tudi med prsti,
- otiščance ali poroženelo kožo na izboklinah oz. robovih prstov ali stopala, na prstih, ki se tiščijo sosednjega prsta,
- vraščene nohte, ki lahko povzročajo vnetje.
Viri
- Kosi, M., Spoznajmo svoje noge, Diabetično stopalo, Zaloker & Zaloker d.o.o.
- Pixabay