Kako deluje nevrostimulacija?

Nevrostimulacija vključuje kirurško vsaditev treh komponent:

  • Elektroda/e – posebna izolirana žica ima na konici elektrode, ki na točno določeno mesto dovajajo blage električne signale.
  • Podaljški ali povezovalne žice – povezujejo elektrode z nevrostimulatorjem.
  • Nevrostimulator – majhna vzdržljiva elektronska naprava podobna srčnemu spodbujevalniku.
    Nevrostimulator kirurg vsadi pod kožo na mesto trebuha pri terapiji za zdravljenje kronične bolečine. Zdravnik nevrostimulator programira, le-ta pa nato preko elektrod povezanih s podaljški dovaja blage električne signale na točno določeno mesto v hrbtenjačo z namenom, da prekine signale, ki povzročajo kronično bolečino.2,3

Stimulator vsadi kirurg pod kožo trebuha, podobno kot črpalko za dovajanje zdravil v hrbtenični kanal. Stimulator je z izoliranimi žicami povezan z eno ali več stimulacijskimi elektrodami, prek katerih dražimo hrbtenjačo na izbranem mestu. Stimulator je ravno tako telemetrično krmiljen in bolnik lahko po potrebi uravnava delovanje stimulatorja z osebnim programatorjem, ki pa ima zaradi varnosti omejene možnosti krmiljenja.

Stimulacija hrbtenjače ne more popolnoma odpraviti hude bolečine, lahko pa jo znatno omili.

Zmanjšanje bolečine izboljša kakovost življenja bolnikov, njihove sposobnosti za delo in vsakodnevne dejavnosti in zmanjša potrebo po terapiji s tabletami, ki ima pogosto neželene stranske učinke.