Sladkorna bolezen ne sme biti razlog za pomisleke, dvome, skrbi in strahove, da ne bi potovali in počitnikovali v kakšnem bolj odročnem kraju. Če pot dobro načrtujete in se nanjo pripravite, je vsaka skrb odveč.
Meritve so na poti pogostejše
Meritve krvnega sladkorja in kontrola ketonov v urinu za čim bolj natančno prilagoditev odmerkov inzulina v spremenjenih pogojih so nujne. Na potovanjih se ritem življenja spremeni: jeste in pijete drugače kot sicer, morda spremenite časovni pas, podnebno okolje, v tujem okolju ste lahko celo malce izgubljeni ali pa celo malce v stresu.
Pripravljeni na pot
Preden se odpravite na pot, napišite seznam vsega, kar boste ali bi lahko potrebovali, a nikar le dva dni pred odhodom, da česa ne pozabite uvrstiti na seznam. Seznam lahko razdelite na:
- splošne uporabne stvari
- kartica zdravstvenega zavarovanja (slovenska, evropska, dodatno zavarovanje za čas potovanja)
- dokumenti in fotokopije dokumentov
- potrdilo, da imate sladkorno bolezen
- seznam zdravil, ki jih uživate
- pomembne kontaktne številke (konzulat, lečeči zdravnik, urgentne službe …)
- seznam zdravstvenih ustanov in lekarn v kraju, kjer boste bivali
- kozmetika za telesno in ustno higieno
- obutev in oblačila
- sončna očala
- potovalna torbica, nahrbtnik ali pas z žepom
- polnilci za telefon, kamero, fotoaparat in drugo tehnično opremo
- domača lekarna
- zdravila proti driski
Če potujete v države tretjega sveta, eksotične kraje ali v kraje, kjer sta higiena in neoporečnost vprašljiva, vzemite s seboj tudi zdravila za primer diareje. Nevarnost okužbe z diarejo na potovanju je od 25 do 30 %. Sicer pa se izogibajte uživanju pijač z ledom, neustekleničeni vodi in pijačam, mleku in mlečnim izdelkom, surovi hrani, dušenemu rižu, piščancu idr. Previdni bodite torej pri uživanju hrane, predhodno očiščeni pod tekočo vodo (vodovod, izvir …) ali toplotno obdelani na pari. Lahko pa s seboj za vsak primer vzamete sredstvo za razkuževanje in prečiščevanje vode v obliki tablet.
- zdravila proti driski
-
- zdravila proti zaprtju
- zdravila za primer slabosti in bruhanja
- zdravila proti povišani temperaturi
- zdravila proti bolečini in vnetjem
- zdravila proti alergiji
- termometer
- obliži, gaze, povoji, obloge za rane, samolepilni trakovi in zaščitni filmi
Žulji in otiščanci: Novi čevlji ali dolga pohodna tura lahko pustijo posledice na vaših stopalih. S seboj zato vzemite obliže, ki preprečujejo žulje in otiščance, ter obliže, ki pozdravijo obolelo mesto in ga zavarujejo pred nadaljnjimi poškodbami. S seboj lahko vzamete tudi gel za hlajenje utrujenih nog, ne pozabite pa tudi ostalih pripomočkov za skrb in nego stopal. - pinceta, škarjice
- zaščita proti žuželkam (mreža, mazila …)
- razkužilo (robčki, pršilo)
- zaščitno kremo za sonce in mazilo za odrgnine
- pripomočki za mesečno perilo
- pisalo
- pripomočki in zdravila
-
- za sladkorno bolezen
- merilnik glukoze, inzulinska črpalka*
*Za čas počitnic vam omogočamo najem rezervne inzulinske črpalke (razen MiniMed™ 780G!). Ob morebitni okvari inzulinske črpalke, lahko nadomestno po predhodnem dogovoru z dežurnim edukatorjem prevzamete na sedežu podjetja Zaloker & Zaloker ali po pošti na svoj naslov v Republiki Sloveniji. OPOZORILO: Dostava inzulinske črpalke na kraj letovanja izven območja Republike Slovenije ni mogoča, zato imejte pri sebi, za primer okvare inzulinske črpalke, vedno tudi peresnike z inzulinom.
- merilnik glukoze, inzulinska črpalka*
- set za inzulinsko črpalko
- sprožilna naprava za infuzijski set
- sprožilna naprava za glukozni senzor
- peresniki (tudi v primeru, ko uporabljate inzulinsko črpalko!)
- zdravila: inzulin, tablete
- rezervne baterije
- testni lističi
- sprožilna naprava
- lancete
- trakovi za določanje ketonov v urinu
- pršilo za občutljivo kožo
- pripomočki za reševanje hipoglikemij
Ko greste na pot, ne pozabite s seboj vzeti pripomočkov za reševanje hipoglikemij in jih imejte vedno pri sebi kocke sladkorja, glukozni gel, sladek napitek, glukagon itd.
- za sladkorno bolezen
-
- dnevnik samokontrole
- za druge bolezni (hipertenzija …)
- prigrizki za reševanje hipoglikemije
- hladilna torbica za inzulin in testne listič
-
Vnaprej se tudi dobro informirajte o kulturi in navadah dežele, ki jo boste obiskali. Te bodo namreč za čas potovanja pomembno vplivale na vaš stil življenja:
- delovniki, odpiralni časi in prazniki,
- dostopnost prevoza,
- dostopnost hrane in pijače, predvsem pitne vode,
- vrsta in kakovost sestavin v hrani in pijači (sladkorji, maščobe ipd.).
V vročem okolju je koža bolje prekrvljena in bo zato tudi vsrkavanje inzulina intenzivnejše in hitrejše ter lahko privede do hipoglikemije. |
Dostopnost lekarn in zdravila
Dobro se pozanimajte:
- kje so lekarne, da boste vedeli, kje lahko dobite dodatne zaloge inzulina in drugih pripomočkov za vodenje sladkorne bolezni;
- ali je na voljo enaka vrsta zdravil, ki jih jemljete;
- kakšna je alternativa zdravilu, ki ga jemljete in kakšna sta njegova sestava in koncentracija.
Veljalo naj bi, da lahko inzulin kupite povsod brez recepta. Pri tem morate farmacevtu povedati, kaj uporabljate. Vendar pa se dežele med seboj zelo razlikujejo in ni nujno, da bo v eni deželi nakup inzulina enako preprost kot v drugi. Zato vam svetujemo, da se za pot dovolj založite z zdravili že pri nas (kar bo tudi cenejše) in da imate s seboj potrdilo ali izvid svojega diabetologa s priporočenimi odmerki inzulina, z vrsto inzulina, ki ga uporabljate, ter da, v primeru, da potujete z letalom, inzulin hranite v osebni prtljagi. Tukaj nobena dodatna previdnost ne bo odveč.
V primeru, da na potovanju zbolite in boste morali obiskati zdravnika, vzemite s seboj potrdilo o zdravilih, ki jih jemljete. Če le lahko, se izognite intravenozni terapiji, da izključite možnost obolenja, ki se prenaša s krvjo.
V primeru možnosti izgube prtljage, vam svetujemo tudi, da inzulin prerazporedite med prtljago in osebami, s katerimi potujete. Četudi se vaša prtljaga najde, ne veste, v kakšnih pogojih je bila hranjena, zato je neoporečnost zdravil lahko dvomljiva.
Z inzulinsko črpalko na potovanje z letalom
Shranite inzulin v ročni prtljagi in ne v prostoru za prtljago, kjer lahko pride do izredno nizkih temperatur (kar zmanjša ali uniči delovanje inzulina).
Smotrno je, da si na letalu izberete sedež ob prehodu. Tako v primeru, da bi potrebovali zdravila ne boste motili oseb, ki sedijo ob vas, obenem pa boste hitro in lažje dosegli prostor s prtljago, kjer imate zdravila.
Pri sebi imejte prigrizek ali glukozne tablete za primer hipoglikemije.
Pri sebi imejte rezervno baterijo za inzulinsko črpalko. Če bi zaradi spremembe zračnega pritiska na letalu črpalka opozarjala na predolgo pritisnjene gumbe, zamenjajte baterijo na črpalki.
Ne pozabite na potrdilo v tujem jeziku svojega lečečega zdravnika, da imate pri sebi zdravila in medicinske pripomočke. S seboj nosite tudi Medtronicovo kartico z navodili za letališko osebje, ki ste jo prejeli v navodilih.
Inzulinska črpalka ne sme biti izpostavljena rentgenu, prav tako ne telesnem skenerju in morebitnemu drugemu sevanju. Inzulinsko črpalko v primeru CT in PET slikanja ter med MRI izklopite in odstranite izven dosega žarčenja. Inzulinske črpalke ob prehodu čez detektor kovin ni treba izklopiti, saj detektor kovin črpalke ne okvari.
Inzulinsko črpalko preklopite v letalski način ob vzletu in pristanku. Inzulinske črpalke MiniMed™ 780G ni treba prilagajati na letalski način, ker dela na povezavo Bluetooth.
Za več informacij o postopkih na letališču in letalu si oglejte ustrezno poglavje v Navodilih za uporabo svoje inzulinske črpalke.
Potovanje preko časovnih con
Ob potovanju na zahod se dan podaljšuje, ob potovanju na vzhod pa se krajša. Velja pravilo, da se odmerek inzulina spremeni za 2 do 4% za vsako uro časovnega zamika.
Zaradi časovnega zamika se lahko počutite slabo in lahko mine več dni, preden se boste spet počutili dobro in boste spali po novih časovnih razmerah. Zato je potrebnih več meritev krvnega sladkorja in skrbno prilagajanje odmerkov inzulina. Če ste na intenzivirani inzulinski terapiji, uporabljajte med potjo le kratko delujoče inzuline in jejte vsake 4 ure poti.
Če potujete na zahod, boste potrebovali 1 ali 2 dodatni injekciji, če pa potuje na vzhod, boste potrebovali manj injekcij. Ko je v mestu pristanka večer – čas za spanje, si dodajte srednje dolgo delujoči inzulin. Ob tem skrbno preverjajte krvni sladkor, še posebno pred obroki.
Na klasični terapiji se je težje prilagoditi novim časovnim razmeram, zato se priporoča, da tudi na tem režimu injicirate večkrat hitro delujoče inzuline in dolgo delujoči inzulin dodate šele po pristanku.
Cepljenje
Informacije o tem, ali je za izbrano deželo, kamor potujete, potrebno dodatno cepljenje, dobite na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ali na spletni strani Slovenskega zdravniškega društva, Sekcije za preventivno medicino. Seznam ambulant, kjer se lahko cepite, si lahko ogledate tukaj. Poskrbite, da se boste cepili dovolj zgodaj, da vam morebitni stranski učinki ne bi pokvarili poti.
Vir: Bratina, N. 2012. Sladkorčki. Vse, kar ste želeli vedeti o sladkorni bolezni. Ljubljana: Društvo za pomoč otrokom s presnovnimi motnjami.