Nekaj splošnih napotkov za ravnanje z inzulinsko črpalko in senzorjem za neprekinjeno merjenje glukoze na letalu.
- Inzulin v originalni embalaži vstavite v prozorno vrečko na zapiranje ter pospravite med ročno prtljago. Ne pozabite na potrdilo v tujem jeziku vašega lečečega zdravnika, da imate pri sebi zdravila.
- Inzulinsko črpalko izklopite oz. dajte v način za letalo ob vzletu in pristanku.
- Pri potovanju z letalom shranite inzulin v ročni prtljagi in ne v prostoru za prtljago, kjer lahko pride do izredno nizkih temperatur (kar zmanjša ali uniči delovanje inzulina).
- Smotrno je, da si na letalu izberete sedež ob prehodu. Tako v primeru, da bi potrebovali zdravila ne boste motili oseb, ki sedijo ob vas, obenem pa boste hitro in lažje dosegli prostor s prtljago, kjer imate zdravila.
- V primeru hipoglikemije imejte pri sebi prigrizek ali glukozne tablete.
- Inzulinske črpalke Paradigm imajo vgrajen sistem za blaženje učinkov zračnega pritiska na letalu (nizek pritisk lahko povzroči tvorjenje zračnih mehurčkov v rezervoarju), kljub temu pa predlagamo, da sledite varnostnim napotkom.
Koraki ravnanja pri potovanju z letalom
-
Pri potovanju z letalom shranite inzulin v ročni prtljagi in ne v prostoru za prtljago, kjer lahko pride do izredno nizkih temperatur (kar zmanjša ali uniči delovanje inzulina).
-
Inzulinske črpalke ob prehodu čez detektor kovin ni treba izklopiti, čez rentgen gre namreč le vaša prtljaga. Inzulinsko črpalko lahko zmoti telesni skener, izklopite pa jo v primeru CT in PET slikanja ter med MRI.
-
Rezervoar napolnimo z največ 1,5 ml inzulina. Manj kot je inzulina v rezervoarju, manj je možnosti raztezanja in tvorjenja zračnih mehurčkov.
-
Inzulinsko črpalko izklopite oz. dajte v način za letalo ob vzletu in pristanku. Korake ravnanja si lahko preberete v navodilih za uporabo vaše inzulinske črpalke.
-
Črpalko pred vzletom odklopimo od telesa na mestu priklopa infuzijskega seta. To prepreči morebitno izhajanje inzulina med vzletom, ko tlak v letalu pade.
-
Na potovalni višini prebrizgamo cevko in iz rezervoarja odstranimo morebitne zračne mehurčke, nato se ponovno priklopimo na črpalko.
-
Ob pristanku inzulinsko črpalko odklopimo in prebrizgamo cevko. Nato črpalko ponovno priklopimo. S prebrizgom cevke zagotovimo, da v rezervoarju ali cevki ni zračnih mehurčkov.
Sistema za neprekinjeno merjenje glukoze med letom ne smemo uporabljati!
Funkcijo senzorja v inzulinski črpalki izklopimo, oddajnik odstranimo in shranimo na polnilniku, senzor pa pustimo nameščen v telesu. Po pristanku oddajnik ponovno priklopimo na senzor in v funkciji Senzor izberemo Ponovni priklop senzorja.
Med letom prav tako ne smemo uporabljati merilnika Contour Link in daljinskega upravljalnika – obe funkciji moramo izklopiti tudi v inzulinski črpalki.
Smotrno je, da si na letalu izberete sedež ob prehodu. Tako v primeru, da bi potrebovali zdravila ne boste motili oseb, ki sedijo ob vas, obenem pa boste hitro in lažje dosegli prostor s prtljago, kjer imate zdravila.
Več napotkov za potovanja si preberite tukaj.
Viri
- Pexels